Najpre treba
reći da je rodna ravnopravnost isto što i jednakost polova. Međutim, u novijim,
uglavnom feminističkim tekstovima i izlaganjima, nekadašnja se polna
jednakost razlikuje od rodne ravnopravnosti. Rodna ravnopravnost je,
po novijim tumačenjima, gramatička i jezička kategorija, verovatno
zato što se polovi u gramatici dele na rodove. Na ženski i muški, ali i
na srednji.
Kakogod, radi se o procesu razdvajanja naziva
za muške i ženske osobe, ljudske vrste, s tendencijom da se proširi
i na domaće životinje. Najpre, kakvoj to jednakosti vodi proces razdvajanja? Oni koji se zalažu za to ne primećuju u tome nikakvu protivrečnost? Da li nam je cilj da polovi budu jednaki ili nejednaki, razdvojeni?
Feministički i njima bliski krugovi zalažu se za razdvajanje ovih
naziva kako bi se istakla ženska komponenta u ovim imenima koja se najčešće
odnose na profesije. Ali ne samo na njih.
Danas na internetu ima na stotine jezičkih grupa koje se bave jezikom, a
slučaj o kom ćemo danas govoriti odnosi se na Fejsbuk grupu „Naš
jezik”. Ova grupa je za potrebe postavljanja ovakvih pitanja (na primer:
kako glasi ime žene koja trenira druge, dakle koji je ženski pandan za mušku imenicu trener?) oformila je podgrupu koja se zove „Nazivi žitelja
naseljenih mesta i ženskih delatnika”. Svako ko postavi pitanje iz neke
od ove dve oblasti biva upućivan na ovu grupu jer se ispostavilo da ovakva
pitanja neminovno vode u svađe i sukobe. Pod nazivima žitelja naseljenih
mesta, mislimo na pitanja tipa: Kako se zove stanovnik Obale Slonovače,
Malte, Merkura, Zelenortskih ostrva, Trinidada i Tobaga i sl. Ne spadaju
obe vrste ovih pitanja u istu grupu, ali ovde su svrstana u isti koš jer se
rasprava po pravilu odvija isto. Najpre kroz davanje manje ili više duhovitih
odgovora (najčešće manje), zatim kroz raspravu zašto je jedan oblik prihvatljiviji
a drugi ne, onda počinju svađe, zatim vređanja (što nije dozvoljeno i kažnjava
se izbacivanjem iz grupe), zatim pretnjama i na kraju konstatacijom
da je čitava rasprava bila uzaludna, te da se njom nije došlo ni do čega
drugog nego do konflikta koji bi pod nekim drugim okolnostima mogao da
preraste i u oružani.Stoga, ovde se osvrćemo samo na jezik, a ne i na ravnopravnost polova, uz napomenu da svako sebe ima pravo da naziva kako hoće jer je to u skladu sa demokratskim principom slobode izražavanja. Tu su, naravno, dozvoljeni i oblici koje normativna leksikologija ne prihvata - što će reći - reči koje ne postoje u rečnicima. Ovde se pre svega misli na pokušaje da se sve imenice muškog roda koje se odnose na živa bića prebace u ženski. O tome je već dosta bilo reči, kao i o tome da je prilično često nemoguće izvesti oblike ženskog roda, ali i obrnuto, od ženskog muške. Na primer: kupac, borac, talac i sl, a obrnuto drvoseča, mašinovođa, bradonja, brkajlija, babica, rospija, aždaja itd. Za početak, insistiranjem na doktrini rodne ravnopravnosti, svi kupci, borci, taoci, drvoseče, mašinovođe, bradonje, rospije i babice su diskriminisani u odnosu na druge ljude, ali ni to nije tako strašno jer je malo verovatno da će se neko od njih osetiti uvređenim.
Zapravo niko neće ni reagovati zbog toga osim onih koji tu rodnu ravnopravnost kao ideologiju ili doktrinu zastupaju. Insistiranjem na njoj i u jeziku i u društvu se stvara pometnja.
Dešavalo se već da se na istom mestu pojave dve žene, a obe su po profesiji isto. Međutim, jedna hoće da bude potpisana kao urednik, a druga kao urednica. Jedna kao psiholog, druga kao psihološkinja. Jedna kao lingvista, a druga kao lingvistkinja. Red bi bio da ih neko nadležan pita kako žele da budu potpisane.
Tako smo i mi na grupi postavili pitanje ženama. „Pretpostavimo da ste žena sudija. Šta biste najviše veleli da vam piše u vizit-karti?”, a na to pitanje dobili sledeće odgovore:
žena sudija
- 3
sudinica - 6
sutkinja - 19
sudija - 218
Ovo pitanje krije i malu zamku. Naime, već sama imenica sudija je gramatičkog ženskog roda, baš kao i deda i tata.
Zbog toga će se ona u rečenici ponašati kao imenica ženskog roda. Na primer: „Videli smo dve sudije”, „Oni su naše (ali i naši) tate”. Međutim, nema sumnje da su se žene u ovoj anketi ogromnom većinom opredelile za nerazdvajanje ženskog oblika od muškog koji u našem jeziku označava neutralni rod. Primera radi, pitaćemo: „Koliko u ovom gradu ima stomatologa?”. Ovo pitanje bez ikakve dileme uključuje i žene stomatologe. Svakako da bi bilo preterano i nepotrebno pitati: „Koliko u ovom gradu ima stomatologa i stomatološkinja?” isto kao što bi nepotrebno i usiljeno bilo pitati: „Koliko u ovom gradu ima pravih bioloških majki i onih koje su samo odgojile decu, a nisu ih i rodile?”.
Argument kojim oni koji insistiraju po svaku cenu da svaka žena mora u svom imenu da nosi i oznaku ženskog roda pozivaju se na odavno prihvaćene oblike: doktorka, nastavnica, profesorka, pevačica, šefica (šefovica), radnica, komšinica, prijateljica, gospođica itd. Na stranu što su doktorke, profesorke, šefice, ministarke, pa čak i sudinice (baš kao i popadije), u početku označavale žene (supruge) doktora, profesora, šefa, ministra i sudije, ovde se radi o potvrdi da je srpski po prirodi umereno rodno ravnopravan jezik. Od nekih oblika imenica muškog roda lako pravimo oblike ženskog, dok je od drugih to praktično nemoguće i svi pokušaji da se na silu od njih naprave ženski oblici po pravilu završavaju podsmehom, vređanjem i pozivom na okršaj. Čemu onda toliko insistiranje na ženskim oblicima kad ogroman broj žena na to ne pristaje? Žene ne pristaju da čak i u jeziku budu neravopravne u odnosu na muškarce. Ali tu su feministkinje i feministi koji će im objasniti da to rade za njihovo dobro. A tu će pasti i argument da je najveći broj žena u vreme kad su bile samo domaćice i nisu imale pravo na školovanje i rad, sedelo kod kuće skrštenih ruku. Tako ni sad nisu svesne kakve im sve boljitke i prednosti donosi nazivlje u ženskom rodu i zašto bi bilo dobro da budu borkinje, kupkinje, trenerkinje, taokinje i sudinice. Zaista, zašto bi to za njih bilo dobro? Danas kad su žene ostvarile sva svoja prava na rad, školovanje, učešće u javnom životu, kad još odavno zauzimaju mesta predsednika, ministara i kraljeva, šta im dobro može doneti da ih nazivamo sudinicama umesto sudijama? Na ovo pitanje iz krugova bliskih odbrani rodne ravnopravnosti odgovor još nismo dobili. Naprotiv, kad ih pitamo: „U čije ime, s kojim pravom i zašto se borite za te oblike kad se nesrazmerna većina žena izjašnjava protiv?”, odgovaraju nam optužbama da smo muški šovinisti, muškarčine i, naravno, pogađate, fašisti i nacisti. Zatim se s uvredama nastavlja, počinju najprizemnije psovke („sisaj kurac” na primer), zatim počinju pretnje na političkom planu i na kraju uvek dođe do tolikog konflikta, da nije interneta nego da se sve to događa uživo, nesumnjivo bi došlo i do tuče, pa ako se već zatekne nešto od hladnog ili toplog oružja, svakako bi bilo i mrtvih.
Time se lako može objasniti zašto većina žena o ovoj problematici ćuti.
Jednotavno, pored nametnute neravnopravnosti, nisu im potrebni još i oružani
sukobi, ali time ne prestaje potreba da se pitamo zašto oni retki pojedinci
tako glasno i agresivno brane rodnu
ravnopravnost kad su se i sami mnogo puta uverili da ona samo vodi u
sukobe, nesporazume, nerazumevanje, agresiju i konfrontaciju. Zaista,
da zaključimo ovaj tekst: Čemu insistiranje na izazivanju sukoba i to
u ime onih koji se sa ideologijama političke
korektnosti i rodne ravnopravnosti
(kao jednog njegovog segmenta) ne slažu? sudinica - 6
sutkinja - 19
sudija - 218
Ovo pitanje krije i malu zamku. Naime, već sama imenica sudija je gramatičkog ženskog roda, baš kao i deda i tata.
Zbog toga će se ona u rečenici ponašati kao imenica ženskog roda. Na primer: „Videli smo dve sudije”, „Oni su naše (ali i naši) tate”. Međutim, nema sumnje da su se žene u ovoj anketi ogromnom većinom opredelile za nerazdvajanje ženskog oblika od muškog koji u našem jeziku označava neutralni rod. Primera radi, pitaćemo: „Koliko u ovom gradu ima stomatologa?”. Ovo pitanje bez ikakve dileme uključuje i žene stomatologe. Svakako da bi bilo preterano i nepotrebno pitati: „Koliko u ovom gradu ima stomatologa i stomatološkinja?” isto kao što bi nepotrebno i usiljeno bilo pitati: „Koliko u ovom gradu ima pravih bioloških majki i onih koje su samo odgojile decu, a nisu ih i rodile?”.
Argument kojim oni koji insistiraju po svaku cenu da svaka žena mora u svom imenu da nosi i oznaku ženskog roda pozivaju se na odavno prihvaćene oblike: doktorka, nastavnica, profesorka, pevačica, šefica (šefovica), radnica, komšinica, prijateljica, gospođica itd. Na stranu što su doktorke, profesorke, šefice, ministarke, pa čak i sudinice (baš kao i popadije), u početku označavale žene (supruge) doktora, profesora, šefa, ministra i sudije, ovde se radi o potvrdi da je srpski po prirodi umereno rodno ravnopravan jezik. Od nekih oblika imenica muškog roda lako pravimo oblike ženskog, dok je od drugih to praktično nemoguće i svi pokušaji da se na silu od njih naprave ženski oblici po pravilu završavaju podsmehom, vređanjem i pozivom na okršaj. Čemu onda toliko insistiranje na ženskim oblicima kad ogroman broj žena na to ne pristaje? Žene ne pristaju da čak i u jeziku budu neravopravne u odnosu na muškarce. Ali tu su feministkinje i feministi koji će im objasniti da to rade za njihovo dobro. A tu će pasti i argument da je najveći broj žena u vreme kad su bile samo domaćice i nisu imale pravo na školovanje i rad, sedelo kod kuće skrštenih ruku. Tako ni sad nisu svesne kakve im sve boljitke i prednosti donosi nazivlje u ženskom rodu i zašto bi bilo dobro da budu borkinje, kupkinje, trenerkinje, taokinje i sudinice. Zaista, zašto bi to za njih bilo dobro? Danas kad su žene ostvarile sva svoja prava na rad, školovanje, učešće u javnom životu, kad još odavno zauzimaju mesta predsednika, ministara i kraljeva, šta im dobro može doneti da ih nazivamo sudinicama umesto sudijama? Na ovo pitanje iz krugova bliskih odbrani rodne ravnopravnosti odgovor još nismo dobili. Naprotiv, kad ih pitamo: „U čije ime, s kojim pravom i zašto se borite za te oblike kad se nesrazmerna većina žena izjašnjava protiv?”, odgovaraju nam optužbama da smo muški šovinisti, muškarčine i, naravno, pogađate, fašisti i nacisti. Zatim se s uvredama nastavlja, počinju najprizemnije psovke („sisaj kurac” na primer), zatim počinju pretnje na političkom planu i na kraju uvek dođe do tolikog konflikta, da nije interneta nego da se sve to događa uživo, nesumnjivo bi došlo i do tuče, pa ako se već zatekne nešto od hladnog ili toplog oružja, svakako bi bilo i mrtvih.
Preostaje
nam samo da nagađamo. Cilj vrlo verovatno može
da bude zavada. A zavada je, kao što svi dobro znamo, veoma snažno oruđe za čvrstu i autokratsku vladavinu. Mogu li zavađene strane da sruše sistem zasnovan na rodnoj ravnopravnosti koja se poziva na ljudska prava? Nema teorije! U prilog ovoj pretpostavci govori i to da oni koji se zalažu za rodnu ravnopravnost otvoreno ne priznaju demokratska načela u kojima se kaže da je demokratija sistem u kom većina vlada nad manjinom uz poštovanje svakog manjinskog mišljenja i manjinskih prava. Oni su otvoreno protiv toga i zalažu se za vladavinu manjine nad većinom, čak vrlo često otvoreno izjavljujući da je većina glupa, retardirana, nesposobna i slično.
da bude zavada. A zavada je, kao što svi dobro znamo, veoma snažno oruđe za čvrstu i autokratsku vladavinu. Mogu li zavađene strane da sruše sistem zasnovan na rodnoj ravnopravnosti koja se poziva na ljudska prava? Nema teorije! U prilog ovoj pretpostavci govori i to da oni koji se zalažu za rodnu ravnopravnost otvoreno ne priznaju demokratska načela u kojima se kaže da je demokratija sistem u kom većina vlada nad manjinom uz poštovanje svakog manjinskog mišljenja i manjinskih prava. Oni su otvoreno protiv toga i zalažu se za vladavinu manjine nad većinom, čak vrlo često otvoreno izjavljujući da je većina glupa, retardirana, nesposobna i slično.
Na kraju, isti oni koji se zalažu za rodnu ravnopravnost, iako deklarativno protiv Vučićeve diktature, proglasiće te izbore legitimnim. I istrajavaće na tome da je Vučić osvojio većinu glasova, bez obzira na sve prevare i malverzacije. Jeste, zato što su šanse da ideologija rodne ravnopravnosti odnese pobedu podjednake i istovetne ovoj vrsti nadmetanja. Da njeni zagovornici izvoju pobedu zahvaljujući prevari, jer drugog načina nemaju budući da protiv sebe imaju višestruko, čak i desetostruko, brojniju većinu.
Ali opet: „Zašto to rade i koji su im interesi?”. Nema sumnje da su neki lični koji se tiču novca, ali koji? Ostavićemo sociologe, antropologe i političare da odgovore na ova pitanja. Lingvistika je još odavno dala svoj odgovor. Rodna ravnopravnost bez kršenja jezičkih pravila i bez uvođenja novogovora nije moguća.
sezonski pozdrav svim mojim prijateljima, ja sam Marija Pejčinović Burić, ja sam iz dubrovačke hrvatske, želim podijeliti svoje divno svjedočanstvo o tome kako sam vratila svog muža svog života, želim reći ljudima u svijetu da postoji prava čarolija caster online i moćan je i originalan, Zove se Baba Wale Wiseman. Nedavno mi je pomogao da ponovno uspostavim vezu sa svojim mužem koji me izbacio. Kada sam kontaktirao Wiseman, dao je ljubavnu čaroliju za mene i mog muža koji je rekao da ne ima li ikakve veze sa mnom opet me nazvao i počeo me moliti. Svima koji čitaju ovaj članak i treba im bilo kakva pomoć Wiseman može također ponuditi bilo koju vrstu pomoći poput ponovnog uspostavljanja braka i odnosa, izliječenja svih vrsta bolesti, sudske instance, trudnoće, čarolije, sada smo jako zadovoljni sobom. Wiseman ga tjera da shvati koliko se volimo i trebamo jedni druge. Ovaj je muškarac stvaran i dobar. Također vam može pomoći da popravite svoju narušenu vezu. Vratila sam muža! Bilo je to kao čudo! Bez bračnog savjetovanja i u našem ljubavnom životu to radimo jako dobro. Kontaktirajte ovog sjajnog čovjeka ako imate problema sa trajnim rješenjem
ОдговориИзбришиputem e-maila: doctorosagiede75@gmail.com
WhatsApp: +2349014523836
Viber: +2349014523836